Poradňa: Ako správne umiestňovať odpad na sídlisku ? Aké máme povinnosti či sankcie ?
Foto redakcie: Odpad na sídlisku KVP. Nie všetci sa k životnému prostrediu správajú zodpovedne.
Produkcia odpadu je sprievodným javom existencie každého človeka. Odpady vznikajú pri každej ľudskej činnosti, a to vo výrobnej i spotrebiteľskej sfére. Spôsob, akým sa vyprodukovaný odpad zhromažďuje a následne likviduje, ovplyvňuje predovšetkým kvalitu nášho životného prostredia. Práve za účelom zefektívnenia likvidácie odpadov a eliminácie ich vplyvu na životné prostredie bol prijatý nový zákon o odpadoch s účinnosťou od 1.1.2016 (zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch), ktorý novým spôsobom upravuje zodpovednosť za nakladanie a likvidáciu odpadu. Podstatnou novinkou je zavedenie tzv. rozšírenej zodpovednosti výrobcov za zneškodňovanie niektorých druhov odpadov, ktorá zahŕňa aj znášanie nákladov za zber a zneškodňovanie týchto druhov odpadov. Náklady na zber a zneškodňovanie zmesového komunálneho odpadu budú aj naďalej znášať obyvatelia v rámci poplatku za komunálny odpad. Zákon taktiež upravuje povinnosti fyzických a právnických osôb, ktorých porušenie sa považuje za priestupok a vzhľadom na to je aj sankcionovateľné.
Čo konkrétne to pre obyvateľov znamená?
Za účelom efektívneho uplatňovania rozšírenej zodpovednosti výrobcov je potrebné odpad triediť, t.j. jednotlivé druhy odpadu umiestňovať osobitne do určených nádob resp. zberných dvorov. Pôvodca odpadu je zo zákona povinný zapojiť sa do systému zberu komunálnych odpadov v obci, užívať zberné nádoby zodpovedajúce tomuto systému a ukladať zmesový komunálny odpad, oddelene zbierané zložky komunálneho odpadu a drobné stavebné odpady na účely ich zberu na miesta určené obcou a do určených zberných nádob. Podrobnosti týkajúce sa nakladania s komunálnym a drobným stavebným odpadom ustanovuje všeobecne záväzné nariadenie mesta Košice, ktoré má byť zosúladené so zákonom o odpadoch v lehote do 30.6.2016.
Kam umiestniť odpad?
Pre správne zodpovedanie tejto otázky je potrebné zadefinovať jednotlivé druhy odpadu, nakoľko umiestnenie odpadov závisí práve od zaradenia do niektorej z kategórií odpadov.
Komunálny odpad je odpad z domácnosti vznikajúci na území obce pri činnosti fyzických osôb a podobné odpady, ktorých pôvodcom je právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ. Komunálnym odpadom nie je odpad vznikajúci pri bezprostrednom výkone činností tvoriacich predmet podnikania podnikateľa. Za odpady z domácností sa považujú aj odpady z nehnuteľností slúžiacich fyzickým osobám na ich individuálnu rekreáciu, napríklad zo záhrad, chát, chalúp, alebo na parkovanie alebo uskladnenie vozidla používaného pre potreby domácnosti, najmä z garáží, garážových stojísk a parkovacích stojísk. Komunálnymi odpadmi sú aj všetky odpady vznikajúce v obci pri čistení verejných komunikácií a priestranstiev, ktoré sú majetkom obce alebo v správe obce, a taktiež pri údržbe verejnej zelene vrátane parkov a cintorínov, ktoré sú majetkom obce alebo v správe obce a ďalšej zelene na pozemkoch fyzických osôb.
Zložka komunálneho odpadu je časť odpadu, ktorú možno mechanicky oddeliť a zaradiť ako samostatný druh odpadu (napr. papier, sklo, plast, kov atď.) Tieto zložky odpadu sa zbierajú oddelene na určených stanovištiach do nádob určených na triedený zber alebo v zberných dvoroch.
Zmesový komunálny odpad je nevytriedený komunálny odpad alebo komunálny odpad po vytriedení zložiek. Zmesový komunálny odpad sa zhromažďuje na určených stanovištiach odpadových nádob a kontajnerov. Nadrozmerný, objemný odpad sa zhromažďuje v zberných dvoroch.
Drobný stavebný odpad je odpad z bežných udržiavacích prác vykonávaných fyzickou osobou alebo pre fyzickú osobu, za ktorý sa platí miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Drobným stavebným odpadom sú najmä: úlomky betónu, zvyšky tehál, obkladačiek, dlaždíc a keramiky, vrátane keramických zariaďovacích predmetov (umývadlá, toalety), zvyšky zeminy a kameniva, stavebné materiály obsahujúce škvaru, pórobetón a pod. Na zhromažďovanie drobného stavebného odpadu sú určené zberné dvory, ktoré prevádzkuje mesto Košice.
Je zakázané ukladať do zberných nádob určených obcou na zber zmesového komunálneho odpadu iný odpad ako zmesový komunálny odpad a do zberných nádob určených na triedený zber komunálneho odpadu zložku komunálneho odpadu, pre ktorú nie je nádoba určená.
Za čo platíme poplatky na úseku nakladania s odpadmi?
Likvidácia odpadu je spoplatnená miestnym poplatkom za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Výška tohto poplatku je určená všeobecne záväzným nariadením mesta Košice č. 131 v platnom znení.
Poplatok na území mesta Košice zahŕňa:
a) činnosti nakladania so zmesovým komunálnym odpadom,
b) činnosti nakladania s biologicky rozložiteľným komunálnym odpadom,
c) triedený zber zložiek komunálneho odpadu, na ktoré sa nevzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov,
d) náklady spôsobené nedôsledným triedením oddelene zbieraných zložiek komunálneho odpadu, na ktoré sa vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov
Miestny poplatok za drobný stavebný odpad od 1.1.2016
Poplatok za drobný stavebný odpad je mestom Košice vyrubený osobitne, a to na základe podaného Oznámenia vzniku k miestnemu poplatku za drobné stavebné odpady. Tlačivo Oznámenia občanovi poskytne pracovník zberného dvora. Tento pracovník zároveň drobný stavebný odpad aj odváži a k oznámeniu priloží potvrdenie o váhe drobného stavebného odpadu, pričom správnosť údajov občan potvrdí svojim podpisom. Správca poplatku Mesto Košice vydá jedenkrát ročne rozhodnutie o vyrubení poplatku za drobné stavebné odpady pre fyzickú osobu, ktorá odpad v zbernom dvore odovzdala (vždy na konci zdaňovacieho obdobia, ktorým je kalendárny rok). Rozhodnutie bude doručovať prostredníctvom Slovenskej pošty doporučene do vlastných rúk.
Zodpovednosť za nezákonné umiestnenie odpadu
Zákon o odpadoch stanovuje povinnosť orgánov štátnej správy odpadového hospodárstva zaoberať sa podnetmi poukazujúcimi na umiestnenie odpadu v rozpore so zákonom. Každý, kto zistí nezákonné umiestnenie odpadu, môže túto skutočnosť oznámiť príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva – v tomto prípade predovšetkým mestu Košice alebo Okresnému úradu Košice. Na druhej strane vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľnosti má nielen možnosť, ale dokonca aj povinnosť oznámiť nezákonné umiestnenie odpadu na jeho nehnuteľnosti. Na základe podnetu príslušný orgán začne konanie o určenie zodpovednosti za nezákonné umiestnenie odpadu.
Nakladanie s odpadmi v rozpore so zákonom o odpadoch zakladá zodpovednosť za priestupok resp. iný správny delikt. V prípade preukázania spáchania priestupku resp. iného správneho deliktu konkrétnou osobou zákon o odpadoch stanovuje možnosť uloženia sankcie – pokuty, a to v závislosti od porušenej povinnosti. Výška pokuty pre fyzické osoby je zákonom stanovená až na hranicu 2500,-€, v prípade podnikateľov (fyzických a j právnických osôb) dokonca až na hranicu 350 000,- €.
Vzhľadom na vyššie uvedené, je v záujme všetkých obyvateľov Mestskej časti Košice – Sídlisko KVP dodržiavať povinnosti vyplývajúce zo zákona o odpadoch. Či už je to dôsledná separácia odpadu (aby náklady za likvidáciu odpadu znášali v maximálnej možnej miere výrobcovia), umiestňovanie odpadu na určené miesta a stanoveným spôsobom, ako aj oznamovanie nežiaducich „skládok“ odpadov resp. pôvodcov nezákonne uloženého odpadu. Týmto prispejeme ku krajšiemu a zdravšiemu životnému prostrediu.
zdroj: KVaPka
autor: JUDr. Lenka Čechová Pisarčíková, Oddelenie správy majetku, Úrad MČ KVP
Diskusia k téme
Neboli nájdené žiadne príspevky.